افسردگی مادر پس از زایمان

0 2

بارداری و زایمان، روندهای تکاملی قابل توجهی برای اکثر زنان هستند. برای تطابق موفقیت آمیز بارداری و زایمان، سازگاری های فیزیکی، درون فردی، اجتماعی و خانوادگی ضرورت دارد.

پس از زایمان ممکن است مادر نسبت به نوزادش دو احساس مختلف و متضاد داشته باشد، یکی عشق و علاقه فراوان و دیگری احساس عدم علاقه وطرد او. چناچه احساس دوم قویتر باشد نباید نگران شد، زیرا مهر ورزیدن به نوزاد مانند هر عشق دیگری، گاه آنی صورت گرفته و گاه به مدت زمان طولانی نیاز دارد. احتمالا مادر گرسنه است و یا ممکن است مایل باشد در محیطی آرام برای ساعاتی بخوابد. چناچه زایمان اول او باشد، به تدریج متوجه می شود که چگونه باید به نوزادش شیر داده و از او مراقبت کند. همچنین از دیدن چهره نوزاد، کارها و شنیدن صدای او لذت خواهدبرد.

در بسیاری از زنان در روزهای اول بعد از زایمان، شادمانی و حیرت ناشی از تولد نوزاد تا حدودی رنگ می بازد. در این زمان مادر، یک فرزند دوست داشتنی ولی پرزحمت دارد، خوابش خراب شده، سینه اش کمی دردناک است و.. در این حالت مادر احساس افسردگی می کند و یاممکن است گریه کرده و یا دم دمی مزاج باشد.

این مسئله باید از طر همسر و اطرافیان درک شود تا مادر در طی ده روز تا ۲ هفته آینده به حال اول خودش برگردد.

علت اصلی آن شاید تغییر میزان هورمون هایی باشد که در دوران بارداری بیشتر از حد طبیعی ترشح شده اند و این حالت در دروران قاعدگی نیز مشاهده می شود.

علل دیگر این حالت، برخی جنبه های مراقبت از کودک یا افزایش ناراحتی های خود مادر، احساس به دام افتادگی، عصبانیت از پدر بچه، نگرانی خود در مورد بدنش، سازگاری و کیفیت روبط زناشویی، مشاجره های روزمره، عدم حمایت شوهر از زن، فقدان حمایت اجتماعی در خلال حاملگی در مواردی نیز عکس العمل در مقابل تاثیرات عمیق زایمان و مواجهه با مسئولیت های جدید می باشد.

منبع: ریحانه بهشتی ص ۱۴۸

لینک کوتاه مطلب : https://reihaneha.ir/?p=4158

نظر شما درباره این پست چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × سه =