وظیفه دولت اسلام در فراهم کردن تسهیلات ازدواج‏ از نظر علامه حسینی تهرانی ره

0 2

جان شما و جان جمعیت!!

بر عهده حکومت اسلام است که راه تزویج را به روی مردم باز کند؛ و مشکلات دختر و پسر و زن و مرد را در این امر از میان بر دارد؛ تا با برنامه‏ های صحیح، دختران و پسران در ابتدای بلوغ بتوانند ازدواج کنند و اولاد بیاورند، و در عین حال به تحصیل علوم لازمه نیز بپردازند، بطوری که ازدواج ابداً مانع پیشرفت و ترقّی نباشد، و داشتن اولاد یک أمر طبیعی و معمولی و قابل سازش با صنعت و فنّ و حرفه و علم به شمار آید.

در حکومت اسلام مردانی که در معرکه جنگ و جهاد به درجه شهادت می‏رسند، باید برای ازدواج زنان آنها برنامه درست تنظیم گردد که پس از انقضای عِدّه فوراً شوهر کنند و بی‏ سرپرست نگردند و بدون شوهر نمانند؛ و نیز اولاد متعدّد بیاورند تا به زودی محلّ خالی مجاهدین پر گردد.

میل جنسی از غرائز است؛ بهیچوجه نمی‏توان جلوی آن را گرفت. غایه الامر باید از راه صحیح و نکاح مشروع به عمل آید، و گرنه خدای ناکرده عواقب ناپسندی را به دنبال می‏آورد، و دختر جوانی که شوهرش شهید شده است یا باید تحمّل رنج نماید و زندگی عسرت بار خود را با میل به ازدواج، بدون ازدواج بگذراند، و یا خواهی نخواهی با گرفتن رفیق پنهانی(اتِّخاذِ أَخْدَان) راهی را بر خلاف شرع بپیماید.

پری رخ تاب مهجوری ندارد             چو در بستی ز روزن سر بر آرد

طبق گزارش بعضی از محاکم عدلیّه و اداره آمار، امروزه در ایران چهار میلیون و هفتصد هزار زن بدون شوهر وجود دارد. باید به حال این معصومان فکری کنند، و با بهترین وجهی برنامه ازدواج آنها را تنظیم نمایند. تا مانند اداره بسیج و سپاه و رسیدگی از جهت امور مالی به خانواده‏های شهدا، اداره‏ای مستقلّ و عظیم و مهمّ جهت ازدواج آنها بدون زحمت و موانع خارجی، و بدون برخورد با مشکلاتی فراهم گردد.

کتاب کاهش جمعیت، ضربه ای سهمگین بر پیکر مسلمین، تألیف علامه حسینی طهرانی.

لینک کوتاه مطلب : https://reihaneha.ir/?p=874

نظر شما درباره این پست چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 + پنج =