حدیثنامگذاری و انتخاب اسم

اسامی سفارش شده برای فرزندان پسر

از حقوقی که فرزند بر پدر و مادر دارد، انتخاب نام نیک می باشد، به نحوی که نام نیک در دنیا و آخرت برای انسان وسیله ی شرافت و سربلندی و برکت می باشد.

متاسفانه در چند دهه اخیر گویا اسامی اسلامی رنگ باخته و نام هایی متاثر از فرهنگ غرب یا ایران باستان (دوران گبر و آتش پرستی) !!! رواج پیدا نموده اند! براساس آیات و روایات متعدد، روز قیامت هر کس را با همان نام خودش صدا می زنند و حال اگر این نام برگرفته از اسامی ائمه اطهار(علیهم السلام) و بزرگان دین باشد مایه سرافرازی فرد می گردد،

چنانچه نقل شده است: روزی فردی به امام صادق (علیه السلام) عرض نمود: فدای شما شوم؛ ما فرزندانمان را به نام شما و نام های پدران شما نامگذاری می نماییم، آیا این عمل برای ما سودی دارد؟

امام صادق (علیه السلام) فرمودند: آری؛ به خدا سوگند برای شما سود دارد و سپس فرمودند: «آیا مگر دین جز دوستی می باشد؟ خداوند به رسولش فرموده است: به مردم بگو: اگر شما خداوند را دوست می دارید باید از من پیروی کنید تا خدا نیز شما را دوست بدارد و گناهانتان را ببخشد، و همچنین ایشان فرموده اند: نخستین احسانی که یکی از شما به فرزند خود می کند، انتخاب نام نیک برای اوست. پس بکوشید و برای فرزند خود نام نیک انتخاب نمایید.»

علاوه بر این ائمه اطهار (علیهم السلام) نام هایی را جهت فرزندان ذکور سفارش فرموده اند ؛

در این زمینه  حضرت امام کاظم (علیه السلام) می فرمایند: «هر خانه ای که در آن فرزندی به نام «مُحَمَد» یا «اَحمَد» یا «عَلی» یا «حَسن» یا «حُسین» یا «جَعفر» یا «طالِب» یا «عَبدالله» باشد، فقر و تنگدستی در آن خانه وارد نخواهد گردید »

و همچنین امام رضا (علیه السلام) فرموده اند: «هر خانه ای که در آن نام «مُحَمَد» باشد اهل آن خانه در خیر و خوبی خواهند زیست»

و بر این اساس نیز از امام صادق (علیه السلام) نقل شده است: «ما تمام فرزندان خود را در اول «مُحَمَد» می نامیم و چون هفت روز سپری گردید، اگر خواستیم نام او را تغییر می دهیم.»

همچنین از پیامبر (صلی الله علیه و آله) درباره ی فضیلت بعضی از اسامی روایت شده است که ایشان فرموده اند: «اگر مردم در جلسه مشورت خود کسی را که نامش «مُحَمَد» یا «حامِد» و یا «اَحمَد» است، شرکت دهند، خیر آنان فراهم خواهد گردید»

و همچنین فرموده اند: «در هیچ خانه ای سفره ای گسترده نمی شود که شخصی به نام «مُحَمَد» یا «اَحمَد» بر سر آن حاضر شود، جز آن که خداوند متعال، آن منزل را در هر روز دو مرتبه تقدیس می فرماید،»

 و در حدیثی دیگر از امام رضا (علیه السلام) نقل شده است که این بزرگوار فرموده اند: «هنگامی که فرزند خود را «اَحمَد» نام گذاری می نمایید، او را احترام کنید و در مجلس برای او جا باز کنید و صورت خود را در مقابل او در هم نکشید ( و به او غضب ننمایید).»

منابع:

1- شیخ صدوق. عیون الاخبار الرضا (ع)، ج2: 29.

2- علامه مجلسی. بحارالانوار، ج104: 131.

3- حسینی بهارانچی. آیین همسرداری و آداب زندگی در اسلام: 100- 103.

بر کرفته شده از قدس آنلاین

منتظر مطالب بیشتر در این زمینه باشید

 

مطلب جدید!!! لطفا روی عنوان ذیل کلیک کنید :

نام نیکو از منظر اسلام

چند نکته  جدید برای همه عزیزانی که بخاطر حب و بغض هائی موجود از این پست خوششان نیامده!

تاریخ افزودن این مطلب6/12/1392

1- ما با سنتهای قدیمی و یا اسامی که با عقل و شرع منافاتی ندارند مشکلی نداریم ، اتفاقا اسلام هم این سنتها را نفی نکرده و حتی روایاتی وجود دارد در تائید عید نوروز ایرانیان!

2- در ضمن هیچ کس حق ندارد دیگری را مجبور کند که چه اسمی را برای فرزندانش انتخاب کند و حتی در آموزه های سلام هم چنین چیزی وجود ندارد! فقط از برخی اسمها که مخصوص خداوند است یا اسمهائی که با کرامت انسانی منافات دارد نهی شده است مانند چند اسمی که ذکر خواهند شد) و به برخی از اسمها سفارش شده است!

3- برخی اسامی اسلامی را کهنه ، قدیمی و بی کلاس میدانند (اعتقادا یا عملا و یا هر دو) و اسامی ایرانی را جدید و با کلاس!! در حالی که قدمت اسامی ایرانی چند هزار سال بیشتر اسامی اسلامی است!

4- برخی اسامی اسلامی را عربی می دانند در حالی که ما آنها را اسلامی می دانیم و نه عربی و اسلام متعلق به همه مردم جهان است نه اعراب!! امثال اسامی عربی اینها هستند ثعلب یعنی روباه ، کلب یعنی سگ ، حمار یعنی خر یا حمیر یعنی خر کوچک و… که به برکت اسلام شیوع این اسامی در بین عربها کمتر شد!!! که البته باز جریانی در بین عربها به وجود آمده که مانند برادر ایرانی اش در حال زنده کردن و شیوع دوباره همان اسامی جاهلی باستانی با عنوان تجدد ، باکلاسی و فرهنگ است!!! 

5- اسامی محمد ، فاطمه ، زهراء ، علی ، جواد ، رضا ، تقی ، نقی ،هادی ، جعفر، مهدی و… همه اسلامی و شیعی هستند که به جز چند تا از آنها بقیه در بین اعراب اصلا شیوع ندارد یا بسیار کم است !

اما متاسفانه در بین ما ایرانیها و شیعه هم چند وقتی است که برخی جریانهای ناسیونالیستی برای خاموش کردن نور اسلام و زنده کردن جاهلیت قدیم و باستان گرائی ، این اسامی را که نماد حق و حقیقتند را  تمسخر کرده (نمونه اش اسامی جعفر و تقی و نقی است که از آنها به عنوان شخصیت جوک  و فکاهی استفاده می کنند و متاسفانه حتی در فیلم و سریالهای صدا و سیما هم هر چه بی سواد و روستائی و کارگر نامشان یا تقی است و یاجعفر و…. ) و اسامی باستانی را ترویج می دهند! که متاسفانه در مقیاس وسیعی به نتیجه هم رسیده اند. و اگر کمی در اینترنت جستجو منید این جریان طوفانی بپا کرده و خیلی ها دانسته یا ندانسته با این جریان همسو شده اند!

اقدامات رژیم منحوس پهلوی در این راستا و همچنین حمایتهای استکبار از این جریانها از زمان پهلوی ها تا کنون است!

به این پوستر که در جهت همان جریان تهیه شده ملاحظه فرموده و نظرتان را در مورد آن بیان فرمائید؛

6- در نهایت عزیزانی که عاشق میراث باستانی ایران (به طور مطلق) هستند به این حدیث توجه کنند!

در حدیث ریان بن شبیب از امام رضا علیه السّلام نقل است که آن حضرت فرمود : اى پسر شبیب! اگر مى خواهى که به درجات اعلاى بهشت برسى ، با ما باش ! به غم ما غمگین باش و به شادى ما شاد! و بر تو باد ولایت ما! که هر کس سنگی را دوست داشته باشد، خداوند در روز قیامت او را با آن محشور کند.

این مطلب در پستی مجزا بنام چند نکته در مورد اسامی ایرانی و اسامی اسلامی  منتشر شد

 

لطفا از پستهای جدید این وبلاگ هم دیدن فرمائید!

پوستر شهادت حضرت زهراء سلام الله علیها

مشاهده و دانلود 38 قسمت از کارتون بره ناقلا

فرزند بیشتر تربیت بهتر!

15 نکته کلیدی در تربیت فرزند

کودکان خود را نترسانیم!

مشاهده و دانلود 53 قسمت از کارتون برنارد

استفاده حضرت فاطمه زهراء (سلام الله علیها) از شعر و لالائی برای تربیت کودکان

نحوه پاسخ به سوالات جنسی کودکان:

فیلم مستند ابتذال در مهدکودکها و برنامه کودک سیما !!!

زودپز ازدواج

درد دل چند تا دختر مجرد !+عکس

تاثیر اشتغال زنان بر اجتماع ، ازدواج جوانان و نسل آینده

فلسفه خنده و گریه کودک در گهواره + فیلم

7 فرمان دین برای افزایش محبت در زندگی و دوری از طلاق های عاطفی

حیا و عفت جنسی والدین در مقابل فرزندان

اثبات وجود خدا (برای کودک و نوجوان و جوان به صورت جداگانه)

چند چرای مهم درباره کودکان!!

آسیبهای کارتون «باب اسفنجی» به بنیان خانواده !!

روزهای قمر در عقرب سال93

کودک ۵ ساله چه سوالی از رهبر پرسید؟ و چه خواست؟ 

لینک کوتاه مطلب: http://reihaneha.ir/WAuw4
برچسب ها
نرم افزارهای تولیدی ما
Card image cap
نرم افزار اندروید ریحانه‎های بهشتی

در این نرم افزار هر آنچه را درباره فرزند دار شدن می خواهید بدانید از قبل ازدواج، قبل وهنگام انعقاد نطفه، دوران بارداری و زایمان تا مرحله جوانی فرزند، تربیت دینی و علمی فرزند وجود دارد.


حجم 9 مگابایت

رایگان

Card image cap
نرم افزار اندورید یوسف کالو علی

در این نرم افزار چند سوره آخر قرآن مجید با صدای کودکانه حنانه خلفی آموزش داده می شود. قبل از اذان در شبکه پویا چند کلیپ آموزشی پخش می شود که در این نرم افزار به صورت صوتی بارگزاری شده.

حجم 6 مگابایت

قیمت خرید درون برنامه ای: 2000 تومان

Card image cap
ترتیل جزء ۳۰ با صدای محمد طه جنید

در این نرم افزار بیشتر سوره های جزء ۳۰ بارگزاری شده است. این نرم افزار در آموزش صحیح خوانی، تجوید، حفظ و تشویق کودکان به یادگیری قرآن می تواند تاثیر بسزایی داشته باشد.


حجم برنامه: 17 مگابایت

قیمت خرید درون برنامه ای: 3000 تومان

Card image cap
تحدیر کل قرآن کریم/ استاد معتز آقایی

در این نرم افزار فایل صوتی تندخوانی یا تحدیر کل قرآن کریم با صدای استاد احمد دباغ بارگزاری شده است. تحدیر، سرعت در قرائت با حفظ صحت آن با استفاده از ادراج و تخفیف در قرائت است.

حجم برنامه: 120 مگابایت

قیمت خرید درون برنامه ای: 3000 تومان

Card image cap
نرم افزار اندروید اطفال القرآن

در این برنامه فایل صوتی ترتیل کل جزء ۳۰ با صدای قاری خردسال شیعه، احمد الطائی به صورت آفلاین قرار داده شده است. یعنی بعد دانلود برنامه برای استفاده از آن دیگر نیازی به اینترنت ندارید.

حجم 78 مگابایت

قیمت خرید درون برنامه ای: 3000 تومان

Card image cap
نرم افزار اندروید حنانه خلفی

در این نرم افزار چند سوره آخر قرآن مجید با صدای کودکانه حنانه خلفی آموزش داده می شود. قبل از اذان در شبکه پویا چند کلیپ آموزشی پخش می شود که در این نرم افزار به صورت صوتی بارگزاری شده.

حجم 6 مگابایت

برنامه رایگان است

Card image cap
ترتیل جزء ۳۰ با صدای احمد سعود

در این نرم افزار بیشتر سوره های جزء ۳۰ بارگزاری شده است. این نرم افزار در آموزش صحیح خوانی، تجوید، حفظ و تشویق کودکان به یادگیری قرآن می تواند تاثیر بسزایی داشته باشد.

حجم برنامه: 17 مگابایت

قیمت خرید درون برنامه ای: 2000 تومان

Card image cap
تحدیر کل قرآن کریم/ استاد احمد دباغ

در این نرم افزار فایل صوتی تندخوانی یا تحدیر کل قرآن کریم با صدای استاد احمد دباغ بارگزاری شده است. تحدیر، سرعت در قرائت با حفظ صحت آن با استفاده از ادراج و تخفیف در قرائت است.

حجم برنامه: 120 مگابایت

قیمت خرید درون برنامه ای: 3000 تومان

Card image cap
گناه شناسی

این برنامه نسخه اندورید وبسایت گناه شناسی است. با دانلود و نصب این نرم افزار به راحتی می توانید مطالب این وبسایت را با تفکیک موضوعی در تلفن همراه خود دنبال کنید و به اشتراک بگذارید.

حجم برنامه: 10 مگابایت

برنامه رایگان است

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 4 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن